Döntött a bíróság: nem büntetik meg Trumpot
A New York-i „hallgatási pénz”-üggyel akarták elérni, hogy Donald Trump elveszítse a választást, állítja a megválasztott elnök. A bíró sok kitartást kívánt Trumpnak második hivatali idejére.
A Kolozs megyei törvényszék első fokú határozata arra kötelezi Kolozsvár polgármesteri hivatalát, hogy magyarul is feltüntesse a város nevét a helységnévtáblákon. A hivatalt egy hollandiai magyar alapítvány perelte be.
Egyelőre nem jogerős az a bírói ítélet, amely arra kötelezi Kolozsvár polgármesteri hivatalát: magyar nyelven is tüntessék fel a város nevét a helységnévtáblákon. A pert egy hollandiai magyar alapítvány indította.
Szőcs Izabella önkéntes jogtanácsos elmondta: a hatályos román törvény húszszázalékos kisebbségarány alatt sem tiltja az anyanyelvű feliratozást. A Románia által ratifikált Kisebbségi Keretegyezmény által lefektetett elvek alapján ez a jog ott sem tagadható meg, ahol olyan jelentős lélekszámú őslakos közösség kéri azt, amelynek kulturális értékei nyomot hagytak a település arculatán.
A Hollandiában élő Landman Gábor által vezetett, Európai Magyar Emberjogi Alapítvány Közép-Európa nevű alapítvány mintegy harminc pert indított Romániában a magyar kisebbség nyelvi jogainak betartatása érdekében.
Az alapítvány képviselői úgy vélekedtek: Románián azért nem kérik számon az európai szervezetek a kisebbségi jogokat, mert azok papíron valóban nagyon jól mutatnak, Nyugaton pedig elképzelhetetlen, hogy a törvényeket ne tartsák be. A civil szervezet ezért azt tartja legfontosabb feladatának, hogy bírósági úton kényszerítse ki a létező nyelvhasználati jogok érvényesítését.
A legutóbbi népszámlálás szerint a 310 ezres Kolozsváron csaknem 50 ezer magyar él, Marosvásárhely után ez a második legnagyobb magyar közösség Erdélyben. A 310 ezres összlakossághoz viszonyítva azonban a kolozsvári magyarság aránya csak 16 százalékot tesz ki, emiatt a városháza több ízben azzal hárította el a kétnyelvű feliratozásra vonatkozó magyar kéréseket, hogy a törvény nem kötelezi erre.